Birçok işletmenin markasını tanıttığı ya da ürün ve hizmetlerini anlattığı videoları var. Bu videoları sosyal medya hesapları üzerinden müşterileri ile paylaşıyor, web sitesine yerleştiriyor ki ziyaret eden kullanıcılar izlesin. Fakat youtube’un dünyası bundan çok daha büyük. Siz de eminim kullanıcı olarak deneyimlemişsinizdir youtube reklamlarını. Hem Google arama sonuçlarında hem de youtube arama sonuçlarında karşımıza çıkıyor.  Youtube’da izleyeceğiniz video başlamadan hemen önce karşınıza çıktığına çok fazla rastlamışsınızdır.  YouTube, işiniz için doğru ve ilgili müşteriye ulaşmanıza yardımcı olacak çeşitli hedefleme seçeneklerine sahip. Yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları ve daha birçok kritere göre hedefleme yapabiliyorsunuz. 

Youtube’un bahsetmeden edemeyeceğim 2 önemli avantajı var.

Bu avantajlardan ilki maliyet avantajı!

Sonuçta youtube’da bir video yayınlamak televizyonda bir reklam filmi yayınlamaktan farksız. Tek farkı youtube’un maliyet açısından uygun olması. Bugün televizyonda bir reklam filmini sadece bir kez yayınlamak için binlerce lira harcarken youtube’da ilk 8 saniyeden sonra kullanıcı “Reklamı Geç” demez de izlemeyi tercih ederse para ödüyorsunuz. Videonuzun ilk 8 saniyesinde hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Öyle youtube video reklamları ile karşılaştım ki ilk 8 saniyede logosunu, mesajını çok rahatlıkla iletebilmiş markalar gördüm.

Bir başka avantajı içeriğin kopyalanamaz oluşu!

Bugün hepimiz web sitemizi içerik anlamında besliyor ve kullanıcılara birçok bilgi sunuyoruz. Bu müşterilerimizin sorunlarından bahsedip çözümünün olduğunu ve bizim markanız ile mümkün olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Çok rahatlıkla bir rakibiniz yazınızı alıp kendi web sitesine ekleyebilir. Siz markanızı videolar ile anlatırsanız, müşterilerinizin ihtiyaçlarına yönelik çözümlerinizi video anlatımlarla sunarsanız kopyalanamaz olursunuz. Günümüzde video izlenme oranları insanların günlük tv izleme saatini arkada bıraktı ve artık okumaktan ziyade izlemeyi tercih ediyoruz. İşte bu yeni müşteri bulmak için çok iyi bir alan.

Bir sonraki yazım: “İçerik Üreterek Nasıl Yeni Müşteri Kazanılır?”