reklam.001Bugün sizlerle tanıtım ve reklamın bir markanın yaşam döngüsüne nasıl katkıda bulunduğunu ve yanlış stratejiler yüzünden markadan neler götürdüğünü konuşmak istiyorum. Neden konuşmak istediğime gelince onu da kısaca özetlemek isterim. Bugün birçok marka danışmanlık talebiyle başvuruda bulunuyor. Amaçları ürün veya hizmet markalarının satışlarının patlaması ve bunun reklam ile yapabileceklerini düşünmeleri. Nasıl olmuş, neden olmuş bilemiyorum fakat reklamla satışların arttırılabileceği düşüncesi kafalarda yer etmiş. Pazarlama sürecinin özü tüketicilerin zihninde bir marka inşa etmekten geçer. Biliyoruz bugün bir marka olmak kolay değil ve yaşayan bir markayı sürdürülebilir kılmakta. Pazarlama açısından marka olmak şart. Peki amacımız reklama para basıp satışları patlatacağız derken markanın içini boşaltmak mı? Hayır, bu olmamalı.

 

Bir markanın doğduktan sonra sağlıklı bir şekilde varlığı sürdürebilmesi, yaşabilmesi için reklama ihtiyacı vardır. Altını çiziyorum ürün veya hizmetlerini satmak için değil, yaşamını sürdürebilmesi için reklama ihtiyacı vardır markaların. Yoksa dijital çağda bir markanın başarılı olabilmesi için kendini marka olarak kabul edip buna göre davranması gerekir; çünkü zaten satış markanın içerisindedir. Bugün marketten alacağınız bir ürünün arkasına atılan garanti imzası artık senin benim tavsiyemden çok marka ismiyle temsil ediliyor.

brand.001Dijital reklam bütçeniz cephanenizdir. Reklama ayırdığınız para hiçbir şey satın almanızı sağlamaz. Aksine dijital reklam bütçeniz pazar payınızı rakiplerinize kaptırmanızı engeller hepsi bu. Ve en önemlisi markanızın reklamını yapmak istiyorsanız önce tanıtımını yapın. Bugün markalar doğuyor, inşa edilmiyor ve bu doğuş tanıtımla sağlanıyor, reklamla değil. Halkla ilişkiler faaliyetleri ile kamuoyunun ve medyanın sizden söz etmesini sağlamalısınız. Başkalarının markanız hakkında söyleyecekleri sizin söyleyeceklerinizden çok daha etkili olacaktır. Burada da en önemli nokta ilk olmaktır. Çünkü özellikle medya yeni ve ilk olandan söz etmekten hoşlanır. Buradan markalama stratejilerinin temel iletişim aracını reklam olarak belirleyenlere sesleniyorum stratejinizi tanıtım bakış açısıyla geliştirin.

tanitim.001

 

 

Eğer markanız pazarında lider ise işte o zaman markalama stratejinizi reklam üzerine kurgulamaya başlayabilirsiniz. Neden mi? Çünkü artık elinize reklam yapabileceğiniz harika bir koz geçmiştir. Bir lider marka neyin reklamını yapmalı? Tabii ki liderliğin. Markanızın liderliği tüketicinizin satın alma davranışındaki motivasyonda çok etkili olacak. Şöyle ki şuan bir tv kanalında reklam kuşağını açın bütün ürün veya hizmetler “biz daha iyiyiz” mesajını verir. Bizlerde tüketici olarak hep şunu söyleriz “hepsi aynı şeyi söylüyor” Yanılıyor muyum? Oysaki siz liderliğinizin reklamını yaptığınızda durum bambaşka. Reklamınızda şu slogana bir yer verdiğinizi hayal edin: “Ürünümüz alanında liderdir.” Tüketici ise artık şunu düşünmeye başlar “bu daha iyi olmalı” İşte fark. Biz tüketiciler her zaman iyi ürünler kullanmak istediğimiz için hep lider markaları tercih ederiz. Bugün elinizin altında sıklıkla bulunan bir markaları düşünün. Hepsi, en azından çoğu alanında lider markalardır. Çünkü bu markanın lider marka konumunda olması biz tüketicilerin zihninde bu markanın daha iyi ürünleri olduğu algısını oluşturuyor. Ve sonuç. İşte bu yüzden reklam dün piyasaya sürdüğünüz bir ürün veya hizmet markasını lider yapmak için değil, markanızın bir kez kazanmış olduğu o liderliği hep korumak için vardır.

Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız bir marka gibi davranın, markanızdan asla taviz vermeyin.
Satışlarınızı şöyle böyle artırıcaz diyenlerin eline reklam bütçenizi akıtıp markanızın içini boşaltmayın.
Unutmayın! Satış markanın içerisindedir.