Sosyal medya pazarlaması öylesine önemli görünüyordu ki en kısa zamanda bu konudaki tüm bilgilerimi tazeleyerek derinlemesine bir yazı kale aldım.
Kafamdaki en büyük değeri ise şöyle not aldım: hızlı ve ucuz!
Buna çok şaşıracaksınız ama sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizin beklediğinizden çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine dair bütün nedenlere sahip.
 Pazarlamanın bir numaralı yer olduğu bir alan varsa, o da sosyal medya!

Olumlu bir marka izlenimi yarat!

sosyal medyanın gücüSosyal medya markaların büyük kitlelere ulaşarak iletişim kurmasında ve markasını tanıtmasında geleneksel yollara göre daha hızlı ve ucuz. Sosyal medya marka açısından da verimli bir alan. Marka yaratmak isteyen her şirket pazarlama çalışmalarını bir iletişim stratejisi beraberinde yürütür. Hani her zaman diyoruz ya markaların asıl sahipleri onu yaratan şirketler değil, ona zihinlerinde yer açan müşterileridir diye işte bu bir iletişim stratejisinin başarısıdır. Profesyonel bir şekilde sosyal medyada yürütülen dijital iletişim çalışmaları pazarlamaya dair bir kapı açar. Müşterileriyle sosyal medya üzerinden iletişime geçen şirketler tüketicilerinde olumlu bir marka izlenimi sağlar. Müşterileriniz ile iletişime geçmek için facebook’ta paylaştığınız bir durum güncellemesi ya da görsel çalışması markanızın mesajıdır. Müşteri sayfanıza gelip beğen tuşuna bastıktan sonra pazarlamaya yönelik satın alma eylemi artış gösterecektir. Sosyal medya ve marka ilişkisinden söz ettiğimize göre şimdi pazarlamayı irdeleyebiliriz.

dijital pazarlamaBirden fazla kez pazarlama yap!

Sosyal medya kullanıcısı olan bir müşteri memnun kaldığı hizmete dair olan memnuniyetini, sosyal medya kullanmayan bir müşteriye göre 3 kat daha fazla dile getiriyor. Aynı şekilde bir hizmet hakkındaki şikayetini de dile getirebiliyor. Bu da demek oluyor ki sosyal medya, müşteri ile olan iletişimin tüm aşamalarında yer alabiliyor. İşte burası önemli. Çünkü sosyal medyanın sağladığı bu iletişim müşterilerinize bir değil birden fazla kez pazarlama yapmanızı sağlıyor.

Sosyal medyada insanlar ne yapıyor?

sosyal.001Gerçek yaşamlarında neler yapıyorlarsa sosyal medyada da aynısını yapıyorlar. Sosyal medya hayatımıza girmeden önce hangi markanın veya hangi ürünün alınacağına dair sohbetler edip arkadaşlarımızdan tavsiye alıyorsak bugünde sosyal medyada aynısını yapıyoruz. Hayatımızı, yaşama biçimimizi, tutkularımızı, ilgi alanlarımızı, sevdiklerimizi ve duygularımızı sosyal medyaya taşıyoruz. Sosyal medyanın pazarlama alanında oynadığı bu rol, artan bir biçimde müşteriyi yönlendiriyor ve müşteriyi yeni ürün veya hizmetleri denemeye itiyor. Satın alma aşamasından önce kullanıcıyı yönlendiren sosyal medya satın alma davranışından sonra ise tamamen müşteri ilişkileri görevi görüyor. Tabii ki görevini yerine getirirken yeniden pazarlama ve marka sadakati yaratmayı da sürdürüyor. Ne diyorduk? Müşteri ilişkileri yönetimi. Sosyal medya üstlendiği bu görev ile şikayetleri dinliyor, memnuniyetler dile getiriliyor ve kullanıcılara özel hazırlanan kampanya ve indirimlerle yeniden pazarlama ve müşteri sadakati arttırılıyor. En nihayetinde öyle ya da böyle iyi veya kötü sosyal medyada markanız hakkında konuşulanları paraya dönüştürmelisiniz. Markanın mimarı olarak bu konuşmaları yönetmek, yönlendirmek ve kontrol altına almanız yalnız sizin elinizde.

Potansiyel müşterilerinizle sosyal medyada iletişim kurabilseydiniz?
Kurduğunuz bu iletişimi paraya dönüştürebilseydiniz, nasıl olurdu?
 
Bir düşünün derim! 😉