e-posta-pazarlamaPazarlama çalışmalarımızda mükemmel sonuçlar yaratan e-posta pazarlama alanında artık yeni bir döneme giriyoruz. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yasalaşan elektronik ticaret kanunu ile izinli pazarlama dünyasında markaları iki önemli değişiklik bekliyor.

Birincisi izne dayalı pazarlama kapsamında kullanıcılarla bir abonelik sözleşmesi yapmamız gerekiyor. Bu sözleşme çerçevesinde reklam ve pazarlama odaklı e-posta ve sms gönderimlerimiz için alıcılardan izin almamız gerekiyor. Bu izin kolay ve ücretsiz bir şekilde alıcıların bu aboneliği iptal etmesini de mümkün kılacak şekilde olması kanunen zorunlu. Bu durumların ihlal edilmesi halinde izni olmadan kendisine pazarlama yapılan alıcı ile aboneliği kolay ve ücretsiz bir şekilde sonlanmayan alıcı markanızdan şikayetçi olduğu takdirde idari para cezası ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

İkinci önemli değişiklik ise, 1 Mayıs 2015 öncesi dönemi kapsıyor. Yani 1 Mayıs öncesinde sms ve e-posta pazarlama yaptığımız alıcılardan da “izinli pazarlama” gereğince izin almamız gerekiyor. Yasa, alıcılardan hem yazılı hem de elektronik ortamda izin almamızı sağlıyor. Bu doğrultuda 1 Mayıs 2015 tarihinden önce mevcut alıcılarımızdan izin almak için kolları sıvamamız gerekiyor. Bir alıcının kendisinden izin alınıp alınmadığı konusunda belirsizlik yaşanması halinde ise iznin alındığının ispat yükü genel hukuk prensibi olarak göndericide bulunacak. Bu nedenle, alıcılardan aldığımız izinleri ileride olumsuz bir durumla karşı karşıya gelmemek için arşivlememiz gerekiyor.

Benim işim internet ile olduğu için izinli pazarlama yükümlülüklerim sadece e-posta ile sınırlı. Ben izinli pazarlama yükümlülüklerimi e-posta pazarlama alanında yerine getireceğim. Bu nedenle sizinle de elektronik ortamda yapılabileceklerden söz edebilirim.

 

İzinli Pazarlama Kapsamında Abonelik Sözleşmesini Nasıl Oluşturabilirim?e-mail-pazarlama

Kişisel ya da kurumsal web sitesinizde veya e-ticaret sitenizde “E-Bültene Kaydol” alanı illa ki vardır. Bu alana baktığımızda kullanıcılardan en fazla adını, soyadını ve e-posta adresini istiyoruz. Artık bununla beraber yapmamız gereken bir şey daha var. E-posta ile bilgi almak istiyorum yazısı ve yanında bir onay kutucuğu. Kullanıcı bu onay kutucuğunu işaretleyip size gönderdiğinde alıcıya e-posta göndermek için iznini almış oluyorsunuz. Burada yasa gereği kullanıcıya bu aboneliğin kolay ve ücretsiz bir şekilde sonlanma hakkını da vermeniz gerekiyor. Bunu kişinin e-bülteninize kaydolmasının ardından gönderilecek otomatik bir mail ile istediği zaman kolay ve ücretsiz bir şekilde e-bülten aboneliğini sonlandırabileceğini yöntemleriyle belirtebilirsiniz.

1 Mayıs 2015 Öncesindeki Abonelerimden Nasıl İzin Alabilirim?

Belirttiğim gibi yasalar gereği alıcılardan yazılı veya elektronik ortamda izin almanız mümkün. E-posta alıcılarınıza özel bir e-posta hazırlamakla işe başlayın. Bu e-posta hakkında size bir ipucu verebilirim. Hazırladığımız e-postanın amacı alıcılardan izin almak ama alıcıları ikna etmek bizim elimizde. Nasıl mı? Şöyle ki alıcılara neden e-posta göndermek istediğinizi avantajlarıyla anlatan bir mail hazırlayın. Yani alıcı sizden e-posta almaya devam ederek bir şeyler kazanacağını bilsin. Örneğin; avantajlarımızdan ve kampanyalarımızdan ilk siz haberdar olun! Avantajlar bizden, izin sizden! gibi birçok güçlü söylemle onları e-posta listenizde kalmaya ikna edebilirsiniz. Bunun dışında izinli pazarlama e-postanızda izin veriyorum, onaylıyorum gibi bir butona yer verin. E-posta gönderimi yapmak için alıcıların “izin veriyorum” butonuna tıklaması gerekiyor. Hatta size şunu da önerebilirim. Alıcı sizden e-posta almaya devam etmek için onayladığında onu yönlendirdiğiniz sayfaya bir bilgi güncelleme formu yerleştirin. Alıcıların eksik olan bilgilerinin (doğum tarihi, yaşadığı şehir vb.) güncellemesini yapabilirsiniz. Tüm bu izinli pazarlama çalışmasını 1 Mayıs 2015’ten önce yapmanız gerektiğini de unutmayın, kolay gelsin :)