Bugünün tüketicileri olarak bizler geçmişteki nesillere göre markalara daha bir şüpheci yaklaşıyoruz. Markanın sunmuş olduğu değeri ve ilgiyi yargılıyor, herhangi bir memnuniyetsizliğimizde hesap soruyor ve hakkımızı arıyoruz. Hatta bununla yetinmeyip şirketlerin hem topluma hem de yaşadıkları dünyaya karşı saygılı ve duyarlı olmalarını bekliyoruz. Biz tüketicilerin beklentileri ve istekleri bu kadar yüksekken markaların toplumu yönlendirme imkanları hızlıca azalıyor. Bu da şirketlerin kitlelerle iletişim kurmaya çalışırken bocalamasına ve birtakım imaj kayıplarına neden oluyor. Bu kayıplar zamanla marka değerine de zarar veriyor. Oysa şirketlerin toplumda yaratmış olduğu güven ortamı onları itibarlı bir şirket statüsüne taşır ve marka değerini de arttırır.

online itibar yönetimi

İtibar kelimesinin içerisinde elle tutulamayan birçok değer var. Hem maddi hem manevi birçok değeri içerisinde barındıran itibar kelimesi şirkete ciddi kazançlar sağlıyor. Bu kazançların sağlanması için önce itibarın kazanılması gerekiyor. İtibar marka gibi bir vaat değil, kazanılan bir değerdir. Ben bu kazanma olgusunu toplumdan aldığını topluma geri iade etme olarak betimliyorum. Özellikle günümüzde artan tüketici beklentileri şirketlerin işlerini en iyisi şekilde yapsalar bile topluma ve dünyaya karşı sosyal görevlerinin olduğunu hatırlatıyor.

Markanızın adı geçtiğinde hakkında yapılan yorumlarla ilgili bir fikriniz var mı  ya da markanızın hangi özellikleriyle tanınmasını istiyorsunuz? 
Hiç kuşku yok! Markanız, şirketiniz adına en iyi yorumları en güzel özelliklerin konuşulmasını istediğinizden. İşte bu yüzden bu çok özel mesajı dikkatli bir şekilde okumanızı rica ediyorum.
 

iletişimŞeffaf olun!

İtibarınızın yürütülmesi her ortamda ve her durumda şeffaf olmaktan geçiyor. İnsanlar kendi içinde kapalı, olayları gizleyen, manipüle eden yönetim modellerinden hoşlanmıyor. Hatalarınızı kabul etmeniz, itiraf etmeniz ve düzeltmeye çabalayan bir davranış sergilemeniz bu noktada önemli.

 

 

marka algısıMarka algısını yönetin!

İtibar yönetiminin başlangıcı şirket içinden şirket dışına aktarılan bir düzenek gibidir. Bu düzeneğin ilk basamağında şirket çalışanları, iş ortakları, müşteriler ve toplum tarafından nasıl algılandığınızı sorgulamak  olmalı. Mevcut marka algınızın nasıl olduğuna dair araştırmalar yönetin. Eğer sonuç negatif ise arzuladığınız yeni kimlik için harekete geçirin ve itibarınızı kurtarın.

itibar yönetimiKrizleri akıllıca yönetin!

İletişimin yeryüzünde devam ettiği her an krize hazır olmalısınız. Kimi zaman yaşanmış bir olay kimi zaman ise bir söylenti şirketinize telafisi zor zararlar verebilir. Ani karar veren, düşünmeden konuşan ve bilgi vermekten kaçınan bir profil sergilemeyin. Şeffaflık kuralını hatırlayın. Ve en önemlisi krizi çıkmadan önleyin.

Tüm bunları sıralarken daha önemli bir şey var!
Size, ciddi sonuçlar doğurabilecek olan ve gerçekten dikkat göstermenizi gerektiren bir konudan bahsetmem gerek.
İtibar toplumun şirketinizi, markanızı takdir etmesi ile elde edilir. Birtakım tanıtım faaliyetleri gerçekleştirerek ya da reklam yatırımları ile itibar elde edemezsiniz. Kendi kendinizi övmeniz ya da iyi olduğunuzu iddia etmeniz de işe yaramayacaktır. 
İşin sırrı iletişimde gizli.
İtibarın hammaddesi iletişimdir.