İnternet, hayal ettiğiniz müşterilerle daha iyi iletişim kurmak ve onların güvenini kazanmanın en iyi yollarını size sunarak geleceğin lider markalarını yaratmanızı sağlar. Fayda ise şurada: “Müşterilerle daha iyi iletişim kurmanın ve onları ele geçirmenin en iyi yolu” olması.

yeni müşteri bulma.jpg.001Ekonomi zorlaştıkça ve rekabet ağırlaştıkça yeni müşteriler çekmek ve mevcut müşterileri daha fazla alım yapmaya teşvik etme konusunda daha etkili ve başarılı yollar denemeniz gerekecek. Televizyon, gazete ve dergi reklamlarının etkililiğinin her yıl düşmesi sonucu müşterilerinize erişmenin çok daha az maliyetli yöntemlerini keşfetmeyi isteyebilirsiniz. Markanızın güçlü bir basın ve halkla ilişkiler çabası olmayabilir ama oldukça küçük bir şirket olsanız bile ürün veya hizmetlerinize yeni müşteriler bulmak için mucizeler yaratabilirsiniz. Bu, bugün internetin öne çıkmasıyla mümkün!

Mevcut müşterilerinizin sizden ne sıklıkla alışveriş yaptığını biliyor musunuz ya da en çok tercih edilen ürün veya hizmetinizin ne olduğunu? Bugün bir şeyler satın almak istediğinizde alışveriş yolculuğunuzun ilk durağı neresi oluyor? Potansiyel alıcılar yani müşteriler ilk aramalarını her daim internet üzerinden yapıyorlar. İşte sorumun cevabının ortaya çıktığı an, potansiyel müşterilerin web sitenize ulaştığı andır. Şimdi onları ikna edip satın alma sürecini tamamlayabilecek misiniz yoksa bir tık ile uzaklaşıp gitmelerine izin mi vereceksiniz?

Potansiyel müşteriler arama motorlarını veya sosyal medyayı kullanıp web sitenize ulaşıp sitenizdeki herhangi bir pazarlama kampanyasına karşılık vermeye başladığı an tam da sizin sunmanız gereken şeyleri aradıkları andır.

İnsanlar internete reklam aramak için girmezler onların aradığı şey içeriktir.

Potansiyel müşteriler web sitenizi ziyaret ettiğinde onlara o anda özel amaçlı bir mesaj iletme imkanı yakalarsınız. Ancak günümüzde pek çok marka, müşterilerini web sitesine çekme sonra da satın almaya yönlendirecek internet sitelerinin potansiyelini fark etmede başarısız oluyor. Web sitenizin çekici bir tasarıma sahip olması ya da Google reklam bütçenizin miktarı burada hiç önemli değil. Önemli olan internet sitenizin içeriğinin sizinle değil potansiyel müşterilerinizle ilgili olması. Web sitenizin içeriğinin gücünü en iyi şekilde arttırmak için sitenizin ziyaretçilerine gereksinim duydukları şeyi sitenizde bulmalarına yardımcı olmanız gerekiyor. Hem internet üzerindeki hem de internet dışındaki satın alma sürecini ayrıntılı olarak anlamak satın alma kararını etkileyen bir internet içeriği yaratmanızı sağlayacak.

Buraya kadar anlattıklarım sosyal medyayı ve dijital reklamı dahil etmeden tamamen web tabanlı bir sistemle internet üzerinden yeni müşteri kazanmanızı sağlayacak birkaç püf noktayı kapsıyor. Sosyal medya ve dijital reklamcılığı yeni müşteri bulma konusunda nasıl kullanabileceğinize dair birçok fırsatı en kısa zamanda yazarak sizinle buradan paylaşacağım.