Web siteniz, internette markalaşmanın en önemli kanalıdır. Bu nedenle son derece kullanışlı, kullanıcı dostu, bilgi kaynağının güncellenir olması gerekmektedir. Müşterilerinizin sizinle rahatlıkla iletişim kurabilmesi adına web siteniz olumlu bir site deneyimi yaşatmalı ve kullanıcıların aradığı soruların cevaplarını onlara verebilmelidir.

Web Siteniz Markanızı Yansıtsın!

Markanız tüketicilerinizin inandığı bir vaattir. O yüzden web siteniz bu vaadi hem metinsel hem de tasarım açısından müşterilerinize ulaştırmalıdır. Eğer pazarlama amaçlı bir web sitesinden söz ediyorsak çok çok abartılı ve üzerinden aylarca zaman harcanmış bir tasarımdan ziyade markanızın kurumsal renklerine uygunluğuyla hazırlanmış ve kullanıcı dostu bir web sitesini tercih edin derim.

Çift yönlü İletişim Kurun!

Eğer çift yönlü bir iletişim gerçekleştirmek istiyorsanız müşterilerinize de söz hakkı vermelisiniz. Web siteniz kanalıyla onlara gönderdiğiniz mesajlardan geri bildirim almak için online formlar kullanmalı ve kolayca size mesajlarını iletebilmelerini sağlamalısınız. Sürdüğünüz bu çift yönlü iletişim sadece birtakım sorularını iletmek için değil aynı zamanda ürün ve hizmetlerinizden doğan memnuniyetlerini belirtmelerinde de önemlidir. Web siteniz içerisinde müşterileriniz için bir yuva yaratın.

Marka, satışı kolaylaştırır!

Tüketiciler bildikleri ve güvendikleri markalardan satın almayı tercih ederler ve markalar da bu güvenceyi ortaya koyarlar. Tüketiciler markanızı tanıdıklarında markanızın temsil ettiği özellikleri de bilirler. Çünkü satın almaya hazır olmadan önce kim olduğunuzu nasıl bir müşteri deneyimi sunacağınızı bildiklerini hissederler. Sonuç olarak marka sahipleri satışı tamamlarken henüz markalaşamamış şirketler hala kendilerini tanıtmakla meşgul olarak satışı ıskalarlar.

E-Bülten Kaydı Alın!

Hazır markalar için izinli pazarlamanın yolu açılmışken web siteniz üzerinden müşterilerinizden e-bülteninize kaydolmaları için izin isteyin.

 İletişim Bilgilerinize Ulaşmayı Kolaylaştırın!

Pazarlama odaklı her web sitesinin sağ üst köşesinden muhakkak telefon numaraları ve e-posta adresleri olmalıdır. Bu iletişim bilgileri aynı zamanda mobil ile uyumlu olup kullanıcıların mobil cihazlarından giriş yaptıklarında aksiyon alabilecekleri şekilde sitede yer almalıdır.

Yeni Müşteri Bulma Kılavuzu
Şimdi Ücretsiz İndir