Bugün her işletmenin devamlılığını sağlamak adına yeni müşteriye ihtiyacı var. Yeni müşteri bulma konusunda geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanı sıra internet dediğimiz ucu bucağı olmayan ve içerisinde birçok fırsatı barındıran bir dünya var. İnternet mecrasında dört farklı teknik ile ilerleyip yeni müşteri bulma potansiyelini arttırmanız pekala mümkün. Yeni müşteri kazanma teknikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnternet Reklamcılığı
  • İçerik Pazarlaması
  • Dijital Pazarlama Otomasyonu
  • Pazarlama Odaklı Web Yazılım

Her bir konuyu bugün özet bir şekilde ele alıp ilerleyen zamanlarda ise her birini tek tek ele alarak üzerinde ayrıntılı yazmak istiyorum. Öncelikle biraz internet reklamcılığı ile internetten yeni müşteri kazanmanın üzerinde duralım.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki internet reklamcılığına ayrılan bütçe her yıl katlanarak artmaya devam ediyor. Özellikle hayatımızı domine eden mobilleşme ile ilgili de ayrı stratejiler oluşturuyoruz. Tabletler, akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmezi ve insanların en çekici alışkanlığı. İnternet reklamcılığını sosyal mecralar üzerinde verdiğimiz reklamlar ve bir de google üzerinde verdiğimiz reklamlar olarak ikiye ayırabiliriz. Facebook ve instagram hedefleme seçenekleri ile markamıza ilgi duyabilecek kullanıcılara reklamlarımızı gösterirken google reklamları hali hazırda sizin verdiğiniz hizmete ihtiyaç duyan ve sizi o an arayan kişilere reklamlarınızın ulaşmasını sağlıyor. Her ikisinde de mobil kullanıcı alışkanlıkları oldukça yaygın. Ay sonunda büyük resme baktığınızda reklamlarınızın %90’a yakın kısmının mobil cihazlar üzerinden kullanıcılara ulaştığını göreceksiniz.

İçerik pazarlamasından kastım can alıcı içerikler üretmek, müşteri odaklı ve sahici olmak. Potansiyel müşterilerinize seslenmek, bunun içinde sosyal mecraları kullanmak ve bir blog açmak. Markanızın vücut bulmasını istiyorsanız içerik üretmelisiniz. Nerden başlamak konusunda endişeliyseniz kendinizi müşterinizin yerine koyun ve kendinize şu soruyu sorun: “Hangi sorularıma cevap alamıyorum?” Başkalarına ne kadar çok değerli bilgi verirseniz, o kadar bir uzman olarak görülürsünüz ve böylelikle de güvenlerini kazanırsınız. Ve en önemlisi internetten yeni müşteri kazanmak istiyorsanız müşterilerinizin problemlerinden veya ihtiyaçlarından bahsedin ve çözümünün sizde olduğunu onlara farkettirecek ikna edici içerikler üretin.

Dijital Pazarlama Otomasyonu 2016 yılının yıldızı olmaya aday. Bazı dijital pazarlama otomasyonları sadece crm görevi görürken kimi de var ki hem yeni müşteri buluyor hem de mevcut müşterileriniz ile ilgileniyor. Kullanıcılar internette sizi arar web sitenize giriş yapar birkaç sayfa gezinir ve ardından çıkar. Bir çoğu bir iletişim formu doldurmaz veya bir satın alma davranışında bulunmaz. İşte dijital pazarlama otomasyonu bu kullanıcıların peşine düşer. Kullanıcıların web sitenizdeki hareketlerinden hangi ürün veya hizmetleri ilgilendiklerini belirleyerek arka planda o kullanıcılara ait belli datalar toplar (e-posta, telefon, sektör, ünvan, sosyal medya hesapları gibi).

Web sitesi konusunda çok basit düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Asıl amacı bilgi vermek ve iletişime geçmek. Kullanıcıların çok rahat bir şekilde istedikleri bilgiye ulaşabilecekleri bir alt yapıya sahip olmalı. Sırf tasarım odaklı düşünmekten bir arpa boyu yol gidemeyen ve sonuca ulaşamayan web sitesi projeleri biliyorum. Önemli olan size yeni müşteri getirecek pazarlama odaklı web siteleri tasarlamak. Amacına uygun ve kullanıcı dostu.

Bir sonraki yazım: “İnternete Reklamcılığı İle İnternetten Yeni Müşteri Nasıl Bulunur?”