Instagram,  dünyanın en büyük reklam platformlarından biri.

Markalar, yaratıcı ve yüksek kaliteli bir ortamda son derece ilgili hedef kitleleri ile hikayelerini paylaşabiliyor ve reklamlarını sürdürebiliyor. Tamamen görsellikten oluşması ve ana sayfa akışının sade olmasıyla kullanıcıların daha rahat bir şekilde instagramı deneyimlediklerini düşünüyorum. Yakın bir zamanda reklamlarında devreye girmesiyle pazarlama açısından daha güçlü bir mecra haline gelen instagramda facebook reklam yönetimi üzerinden reklamlarınızı verebiliyorsunuz. Facebookta yeni müşteri bulmak için verdiğiniz reklamları instagramda’da görünür kılabilirsiniz. Bunun için reklam alanında instagramı seçmeniz yeterli.

İnstagram reklamlarından en yüksek şekilde verim almak ve bu potansiyeli yeni müşteriye dönüştürmek için internet sitesi tıklamaları reklamları ile video görüntülemeleri reklamlarını tercih edebilirsiniz.

İnternet sitesi tıklamaları reklamları ile instagramdaki görsellerinizi linkleştirmiş oluyorsunuz. Hedef kitlenizin önüne reklam olarak düşen görselleriniz tıklanıldığında kişiyi ilgili web adresine yönlendiriyor ve satın alma davranışını tetikliyor. Tıklama maliyetleri birçok faktöre göre değişkenlik göstermekle birlikte bu reklam modelinde isterseniz görüntüleme başına isterseniz de tıklama başına ödeme yapabiliyorsunuz. Tıklama başına ödeme facebook’un önerdiği modeldir ve sadece tıklama başına ödeme yaparsınız, görüntüleme de herhangi bir ödeme yapmazsınız. Şunu da söylemekte fayda var. Örneğin günlük 10 TL bir reklam bütçesi verdiniz ve gün sonunda reklamınıza bir kişi bile tıklamadı, bu günlük bütçeyi facebook alıyor ve görüntülemeye sayıyor.

Benim size özellikle bahsetmek istediğim reklam modeli video görüntülemeleridir. 2016 için videonun yılı olacağı konuşuluyor, bence de öyle olacak. Video görüntüleme başına instagram reklamlarında ödeyeceğiniz en yüksek ücret 0,5 kuruş olacaktır. Şuana kadar daha fazlasını aldığını görmedim. Video reklamlarınız da yine tıklanıp web sitesine yönlendirilebilir şekilde. Avantajı ise şurada bir sınırı yok. Bir görselde karşı tarafa hissettirebilecekleriniz bir yere kadardır. Satın alma davranışını tetiklemek için daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Oysa videoda ürün veya hizmeti tanıtabilir ardından tüketici deneyimlerinden söz edebilir, ürün ambalajı ya da h,zmet içeriği ile ilgili detaylara yer verebilirsiniz. İnstagram reklamların video süresi 30 saniyeydi. Yakın zamanda bu 60 saniyeye çıkarıldı. Bu da şu demek oluyor 1 dakika içerisinde markanızla ilgili her detaya yer verebilir ve yeni müşteri bulma yolunda instagram reklamlarını efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazım: “Google Adwords Reklamları İle Nasıl Yeni Müşteri Kazanılır?”