Google Adwords reklamları ile markanızın sunduğu ürün veya hizmetleri Google’da arayan potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını sağlarsınız. Web sitenize yeni müşteriler çekmek, İnternet sitenizin satışlarını artırmak veya mevcut müşterilerinizin ilgi düzeyini arttırmak gibi farklı amaçlarla Google reklamı verebilirsiniz. Google AdWords sayesinde hepsini gerçekleştirmeniz mümkün.

Adwords Kelime Reklamları

Adwords kelime reklamları, kullanıcıların Google arama motoru üzerinde kelime bazlı yaptığı aramalar sonucunda gösterilen reklamlardır. Biz kullanıcılar Google üzerinde bir arama yaparken organik olarak birtakım sonuçlara ulaşırız bunun yanı sıra bir de reklamlarla gösterilen sonuçlar vardır. Anahtar kelimeler vasıtasıyla organik sonuçlara göre daha üst sırada ya da Google’un reklam alanı olarak belirlediği alanlarda yer alan bu sonuçlar Google’un kelime bazlı reklamlarıdır. Örneğin; kullanıcı Google’da “Ataşehir’de diş hekimi” diye bir arama yapıyorsa ve siz de Ataşehir’de diş hekimliği yapan bir doktorsanız ve yeni hastaya ihtiyaç duyuyorsanız reklamınızın bu arama yapıldığında gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Bugün burada siz bu yazıyı okurken bile kullanıcılar Google’da arama yapmaya devam ediyor. Ne aradığını bilen bir müşteriye ulaşmak için oldukça verimli bir reklam modeli olan adwords reklamları sizi internetteki müşterilerinizle buluşturuyor. Yeni müşterilerinize ulaşmak için hem anahtar kelimeler planlayabileceğiniz hem de hangi kelimenin hangi zamanda daha fazla aratıldığını görebileceğiniz iki google adwords aracını da ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Google Keyword Tool ile anahtar kelimelerinizi planlayabilir, Google Trends ile ürün ve hizmetlerinizin kullanıcılar tarafından hangi zaman dilimlerinde Google’da daha fazla aratıldığını görebilirsiniz.

Görüntülü Reklam Ağı

Google ile iş ortaklığı yapan web siteleri AdWords reklamlarınızın görünebileceği bir alanı size sunuyor. Bu ağ içerisinde reklamların görülebileceği bir milyondan fazla web sitesi yer alıyor. Bu ağda yer alan sitelerde adwords reklamlarınız kullanıcılar tarafından görsel banner veya yazılı metin reklamlarla görüntülenmeye başlıyor. Belli konularla ilişkili web sayfalarında görüntülü reklamlarınızın görünmesi için markanıza göre bir konu hedeflemesi yapmanız gerekiyor. Markanızın belirli müşterilere hitap etmesi gibi, müşterileriniz de belirli konulara ilgi duyuyor. Konu hedefleme, AdWords reklamlarınızı, sizinle ilgili belli web sitesi sayfalarına yerleştirmenize olanak sağlıyor. Bu reklam modeli genellikle gazetelerin internet sayfalarının sağ, sol, üst ve alt alanlarına yerleştirilen görsel bannerlarla karşınıza çıkar.

Bir sonraki yazım: “Youtube Reklamları İle Yeni Müşteri Kazanın”