Şu anda bu satırları okuduğunuza göre facebook’ta reklam vermeden müşterilerinize ulaşabilmek ile ilgili sizi bir merak sarmış olmalı.

Facebook’ta içeriklerimize reklam vermeye başladığımız günden bu yana organik erişim ile alakalı birçok rakam duydum. Marka sayfamızda yayınladığımız bir içeriğe reklam vermediğimizde o içeriğin sayfamızı beğenenlerin yüzde otuzuna göründüğü, sonra bu yüzdenin yüzde onaltıya sonra yüzde onikiye düştüğünü okudum. Şu an bu rakam kaçlarda, reklam vermeden bir içeriğimiz sayfamızdaki kullanıcıların yüzde kaçına erişiyor bilmiyorum. Açıkçası belirttiğim bu yüzdelerde ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem ama bildiğim tek şey facebook’ta organik erişimin günden güne azaldığı. Facebook’ta bunun farkında olacak ki bize facebook’ta reklam vermeden de içeriklerimizi hedef kitlemize ulaştırabileceğimiz 2 yol sunuyor.

Markanızın hedef kitlesini Facebook’a bildirin

Hemen şimdi facebook marka sayfanızı açın, ayarlar sekmesine tıklayın. Ardından açılan sayfadan tercih edilen sayfa hedef kitlesine tıklayarak ilgili alanı en çok bağlantı kurmak istediğiniz kişileri yansıtacak şekilde düzenleyin. Bunu yaparak Facebook’un “Preferred Page Audience” özelliğinden faydalanmış olursunuz. Bu özellik sayesinde sayfanızı herkes bulabilir ve facebook sayfanızı sizin için en önemli kişilerin önüne getirmek için elinden geleni yapacaktır. Şu anda Türkiye’de tüm sayfa sahipleri bu özelliği kullanabiliyor mu bilmiyorum benim sahibi olduğum sayfalardan geçmişte açılmış olan sayfalarda bu özellik kullanılamıyor; fakat yeni açtığım sayfalarda bu özelliği kullanabiliyorum. Türkiye’deki birçok marka, facebook sayfasında bulunan kullanıcıların aslında gerçek hedef kitlesi olmadığından söz ediyor. Biliyorsunuz ki sayfamızda yayınladığımız bir içeriği beğenen ve yorum yapan kullanıcıların arkadaşları tarafından da sayfamızdaki içerikler görüntülenebiliyor. Bu nedenle facebook sayfalarında markaların iletişim kurmak istemeyeceği kitlede kullanıcılar oluşabiliyor. Bu özelliği kullanarak sadece iletişimde kalmak ve pazarlama yapmak istediğiniz kullanıcıları facebook sayfanız etrafında toplayabilirsiniz.

Hedefli içerik oluşturun

Facebook sayfanızda yer alan kullanıcıların sadece bir bölümünü ilgilendiren içerikleri o kitleyi hedefleyerek girmeniz, görünürlüğünüzü artıracaktır. Çünkü Facebook’un içerik gösterme algoritmasında toplam gören kişi sayısı ile bu kişilerden kaçının ilgilendiği oldukça büyük bir yer kaplıyor. Siz de daha net bir kitleye ilgilenebileceği içerikleri sunarsanız reklam vermeden o kitleye ulaşma şansınızı artırmış olursunuz. Ben bunu özellikle hedef kitle içerisindeki cinsiyet ayrımında çok yararını görüyorum. Sadece kadınlara ya da sadece erkeklere özel yayınladığım bir içeriğin sadece istediğim cinsiyet grubuna ulaşması benim içeriklerimin o kitleye ulaşma şansını arttırıyor. Siz de cinsiyet, yaş, ilişki durumu, konum, dil, ilgi alanları gibi hedeflemelerle reklam vermeden içeriklerinizin ilgili kişilerin tamamına yakınına ulaşmasını sağlayabilirsiniz.