facebook-reklamlarıİnternet reklamcılığında mevcut müşterilerine yeniden pazarlama yapmak isteyen ve potansiyel müşterilerine satış yapmak isteyen markaların birinci önceliği elbetteki facebook reklamları. Dijital ortamdaki birçok reklam mecrasına kıyasla facebook hem hedefleme hem de maliyet açısından oldukça aklan yatan bir tercih. Bu nedenle markaların en popüler reklam mecrası olma özelliğini koruyor. Facebook’ta hem reklam vermek hem de reklamdan elde edilen sonuçların anlaşılabilirliği için birçok facebook terimi bilmek gerekiyor. Facebook gibi internet reklamcılığına her gün yeni dinamikler kazandıran bir marka için şimdi sıralayacağım terimler elbette ki zamanla artış gösterecektir.

Erişim
Reklamınızın gösterildiği kişi sayısını ifade ediyor. Bir kullanıcı birden fazla paylaşımınızı görebileceğinden erişim, gösterimden az olabilir. Mesela reklamınızın toplam gösterimi 1000 ise bu reklama erişen kullanıcı sayısı 500 olabilir. Yani her bir kullanıcı ortalama olarak 2 kez reklamınızı görmüş sayılır. Buna sıklık diyoruz. Reklamınızın sıklık oranı ise bu durumda 2’dir.

Gösterim

Reklamınızın facebook ana akışına düşme sayısıdır. Gösterimler, marka sayfanızdaki bir gönderinin tıklanıp tıklanmadığından bağımsız olarak kaç kez görüntülendiğinin sayısını size verir. Bu gösterim artması etkileşimle de mümkün olur. Kullanıcılar aynı gönderinin birden fazla gösterimine şahit olabilir. Örneğin ben marka sayfanızdaki güncellemeyi bir kez ana akışımda görmüşümdür. Ardından arkadaş listemdeki bir kullanıcının sizin gönderinizi paylaşması üzerine aynı gönderiyi bir kez daha görebilirim.

Sıklık


Reklamınızın bir kullanıcıya ortalama olarak kaç kez gösterildiğinin sayısını ifade eder. Yukarıda erişimden söz ederken belirttiğim gibi reklama erişen kullanıcı sayısı 500 ise gösterimi 1000 olan bir reklamın sıklığı 2’dir. Yani reklamınız ortalama olarak bir kullanıcıya 2 kez gösterilmiş demektir.

Eyleme Geçen Kişiler


Reklamınızı gören kullanıcılar eğer bir eyleme sürüklenmişse örneğin sayfanızı beğenmiş, uygulamanızı yüklemiş, teklifinizi almış ise kullanıcının bu eylemi reklamınızda eyleme geçen bir tekil kullanıcı sayısını bize verir. Aynı kullanıcı beğenme, yorum yapma ve paylaşma eylemleri ile birden fazla eylemde bulunsa dahi bu 1 tekil kullanıcı olarak sayılır.

Eylemler


Facebook kullanıcılarının reklamınızı gördükten sonra reklamınıza tıklamayabilir; fakat eylemde bulunabilir. Eylemler sayfa beğenmeleri, uygulama yüklemeleri, yorumlar, paylaşımlar gibi hareketleri içerir. Örneğin reklam raporlamanızda eylemlere baktığınızda 2 sayfa beğenmesi ve 2 yorumun 4 eylem olarak sayıldığını görebilirsiniz.

Teklif

Facebook’ta reklamınız için nasıl ödeme yapmak istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Bu durumda iki seçeneğiniz var. Otomatik veya manuel teklif arasında seçim yapabilirsiniz. Otomatik teklif seçeneğini kullanmanız, teklifinizin reklam verme amacınıza ulaşmanız için optimize edilmesini sağlar. Manuel teklif seçeneğini kullanırsanız, en yüksek teklif tutarını seçebilirsiniz. Tıklama başına ücret teklifi ile, sadece reklamlarınıza kullanıcıların tıkladığı kadar ödeme yaparsınız.

Optimize CPM

Marka sayfanızdaki bir reklamın amacınıza ulaşmasının en iyi yolu optimize edilmiş gösterimler için ödeme yapmaktır. Bu, reklamınızın istediğiniz eylemi yapma olasılığı en yüksek olan kişilere gösterilmesini sağlar. Örneğin, reklam verme amacınız sayfa gönderilerinizi öne çıkarmaksa  bu noktada optimize CPM teklifi reklamınızı, gönderinizin amacınıza ulaşma olasılığı en yüksek olan kişilere gösterilmesini sağlıyor.

Önerilen Teklif Aralığı

Reklamınız için gösterilen önerilen teklif aralığı, seçtiğiniz hedef kitle için açık artırmayı kazanmakta olan CPC veya CPM tekliflerinin aralığını temsil eder. Önerilen aralığın altında bir teklif vermek, reklamınızın gösterim alma olasılığını düşüreceği için, önerilen aralığın içinde veya üzerinde teklif vermeniz tavsiye edilir.
Beğeniler ve İlgi Alanları
Reklamınızın hedef kitlesini kullanıcıların profillerindeki içeriklere ve Facebook’ta bağlantı kurdukları Sayfalara, gruplara veya diğer şeylere göre daraltmanıza olanak tanır. Buna ilgi alanları, hobiler, sevdiği müzikler, filmler ve TV programları gibi kısımlar dahildir.

İnternet Sitesi Tıklamaları


Facebook reklamlarımızla veya marka sayfanızda yayınladığınız bir gönderiyle facebook dışındaki bir internet sitesine yönlendirme yapabiliriz. Kullanıcıları Facebook dışındaki bu siteye yönlendiren bağlantılara tıklama sayısı internet sitesi tıklamalarını bize verir.

Kampanya

Facebook reklam setleri ve reklamlar, bir kampanyanın içinde yer alır. Kampanya seviyesinde bir kampanyanın reklam verme amacını kontrol edebilirsiniz.

Gönderi Etkileşimi


Reklamınız sonucunda sayfanızın gönderilerine ilişkin olarak gerçekleşen eylemlerin sayısıdır.

Dönüşümler


Dönüşümler, internet sitenize giden kullanıcıların alışveriş yapma veya sepete ürün ekleme gibi, müşterilerin tamamladığı eylemlerdir.

Tıklamalar

Reklamınıza toplam tıklama sayısıdır.

Reklam Alanı


Bu, reklamınızın Facebook’ta görüneceği yerdir. Bu alanlardan en çok tercih edilenler şunlardır:
Site Haber Kaynağı; Mobil Haber Kaynağı; Site Sağ Sütun. Birini veya birden fazlasını seçmek sizin tercihinizdir.

Reklam Yöneticisi


Reklam Yöneticisi, Facebook reklamlarınızı yönetebileceğiniz alandır. Reklam Yöneticisinde şunları yapabilirsiniz:

  • Tüm kampanyalarınızı, reklam setlerinizi ve reklamlarınızı görebilirsiniz.
  • Kampanyalarınızı, reklam setlerinizi ve reklamlarını durdurabilir veya yeniden başlatabilirsiniz
  • Teklifleriniz ve bütçelerinizde değişiklikler yapabilirsiniz
  • Ödeme geçmişinizi ve ödeme yöntemi bilgilerinizi görmek için fatura özetinize erişebilirsiniz
  • Reklam performansı raporlarına erişebilir ve bunları dışa aktarabilirsiniz