yenimüşteriBugün yeni hasta işletmelerimizin devamlılığını sağlamak için hepimize gerekli mi? Gerekli

O zaman yeni hasta bulma konusunda size iki farklı senaryodan söz etmek istiyorum.

Birinci senaryo şöyle: Bir diş hekimi olarak kliniğinize gelen hasta profilinden memnun olabilirsiniz. Hastalarınız daha önce sizden hizmet alan hastaların ya da doktor arkadaşlarınızın yönlendirmesiyle sizden hizmet alıyor olabilir. Peki yeterli mi?

İkinci senaryo ise şöyle: Diyelim ki rekabetin iyice kızıştığı şu dönemde mevcut hastalara yeni hastalar eklemek istiyoruz. Belki yeni şubeler açmak gibi bir fikrimiz var ve yeni hasta şart. O halde her iki senaryoda sizi yeni hastalar ile buluşturacak bir dijital pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Peki internetten yeni hasta nasıl bulunur?

facebook1. İşe facebook ile başlayın!

Kendinizi ya da markanıza özel bir facebook hayran sayfası oluşturun. Birçok profesyonelin kişi profili adını verdiğimiz hesap ile dijital pazarlamaya dair birtakım girişimler yapmaya çalıştığını görüyorum. Bu nedenle size kişi profili yerine markanızın adına bir hayran sayfası açmanızı öneririm. Çünkü kişi profilinde sadece 5.000 kişiyi arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Beş bin müşteri limiti olan bir iş duydunuz mu hiç?

Facebook’ta ipucunuz DEĞER yaratmak olsun. Profesyonel facebook sayfasında değer yaratma, mevcut ve potansiyel hedef kitlenizin ilgilisini çekme yöntemidir. Pazarınızın, sektörünüzün ya da hizmetinizin değerleriyle ilgili bir şey yayımladığınızda gerçekten olası hastalarınızı cezbedebilirsiniz. İşte facebook sayfanızın başarısının sırrı: Ne kadar bilgi verirseniz o kadar ilgi çekiyor daha fazla bağlılık oluşturuyor ve daha fazla kullanıcıyla iletişim kurabiliyor, problemlerini dinleyebiliyorsunuz. Bir marka olarak her gün insanların dikkatini çekecek, onları arkadaşlarıyla paylaşmaya ve satın almaya yöneltecek cinsten içerikler yayınlayarak markanızı, yaptığınız işi hatırlatmayı unutmayın.

facebookreklam2. Facebook Reklamları ile Hedefi On İkiden Vurun!

Facebook reklamları artık kendini aştı. Artık sadece ilgi alanlarına göre değil telefon ve e-posta adreslerine de reklam verebiliyorsunuz. Kliniğinize gelen hastalarınızdan eğer telefon ve e-posta adresleri alıyorsanız bu datayı facebook’a yükleyip ardından bu dataya özel reklam çıkarak mevcut hastalarınızla olan iletişiminizi dijital ortama taşıyabilirsiniz. Bunu deneyin ve yakın zamanda bunun iki avantajını göreceksiniz.

  • Sizden daha önce hizmet almış olan bu kullanıcılara reklamlarınızla kendinizi hatırlatmanız onların yeniden satın alma yapmalarını tetiklemesinin yanı sıra o kişilerin çevresine de ikinci bir reklam yapmanızı sağlayacak. Bu sayede A kişisi tarafından facebook sayfanızın beğenilmesi A kişisinin arkadaş çevresine bir tavsiye niteliğinde görünecek.
  • Yine sizden daha önce hizmet almış olan memnun bir hasta kliniğiz ile yaşamış olduğu deneyim ve almış olduğu hizmet karşısındaki mutluluğunu facebook sayfanıza yazacak. Sizde marka değerinizi arttıran bu görüşleri facebook reklamları sayesinde potansiyel hastalarınıza gösterebilir, onlarında sizden hizmet almasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilirsiniz.
 

youtube3. Youtube Reklamları ile yeni hastalarınıza ücretli mesajlar yollayın!

Yeni hastalara ulaşmak için karşınızda benzersiz ve rakiplerinizin sizi asla taklit edemeyeceği bir yol var: Youtube Reklamları. Bugün web sayfanıza implant hakkında yazdığınız bir yazı birçok meslektaşınız tarafından kopyalanabilir oysa videolar öyle mi? Youtube Reklamları sayesinde hedef kitlenize kendi sesinizle ücretli mesajlar gönderebilir ve sadece video reklamınız izlendiğinde para ödersiniz. Dahası video reklamlarınız günün her saatinde hastalarınıza akıllı telefon, tablet veya bilgisayar aracılığıyla ulaşabilir. Kliniğinize ait tanıtım videolarınız ya da hizmetlerinizi tanıtan videolarınız varsa Youtube Video reklamlarıyla yeni hastalara ulaşmak için kolları sıvayın derim.

  

epostapazarlama4. Yeni Hastalar İçin E-mail Marketing

Uygun maliyetli olması nedeniyle e–posta, harcadığınız her kuruşun daha fazlasını geri kazanmak isteyeceğiniz mükemmel bir iletişim aracıdır. Bu da e–postayı anında satışlar ve uzun vadeli iş başarısı için önemli kılar; aynı zamanda daha kalabalık kitlelerle iletişim kurmak ve onlarla bildiklerini paylaşmak isteyenler içinde vazgeçilmezdir. Bugün 3 farklı hizmetinize özel 3 farklı bir e-posta hazırladığınızı ve bu e-postaları belli aralıklarla hastalarınıza gönderdiğinizi varsayalım. Hangi kullanıcıların hangi hizmetler ile ilgilendiğini bilseydiniz, nasıl olurdu? Durun ben söyleyeyim. O hastaya ilgilendiği o hizmetle ilgili daha ayrıntılı bilgiler, onu ikna etmeye yardımcı e-mailler ve hatta kampanya ve fırsatlardan haberdar edebilirdiniz. İşte şimdi yeni hasta kazanmak için bir fikriniz daha var.

ekitap5. E-Kitaplar ile Doğru Hastaya Ulaşın!

En çok satmak istediğiniz hizmetinizi bir düşünün. Diyelim ki implant satmak istiyorsunuz. İmplant hakkında her şeyi A’dan Z’ye kaleme aldığınız bir e-book çalışması hazırladınız. E-kitabın adı da “İmplant Hakkında Her Şey” Bu kitabı web sitenize kişilerin indirirken adını, soyadını ve e-mail adresini bırakarak indirebileceği bir formatta yerleştirdiniz. Hatta bu e-kitap çalışmasını kişilerin ücretsiz bir şekilde indirebilmesi için facebook’un aksiyon butonlu reklamlarından faydalanarak ve ilgi alanlarında implant ile ilgilenebilecek kişileri hedefleyerek bir reklam çıktınız. Sonuç? İmplant ile ilgilenen ve bu hizmeti almak için arayış içerisinde olan bir hasta datası ile karşı karşıyasınız.

 
 Şimdi onları ikna edip satın alma sürecini tamamlayabilecek misiniz yoksa bir tık ile uzaklaşıp gitmelerine izin mi vereceksiniz?