Ana pazarlama çabalarınızın her alanını güçlendirmek istediğinizi ve sarfettiğiniz bu enerjinizin kısa sürede kara dönüşmesini istediğinizi biliyorum.

Günümüzün zorlu rekabet şartlarında markanıza üstünlük sağlayacak hamleler hem sizi pazarlama hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracak hem de kusursuz bir satış performansı elde etmenizi sağlayacak. Pazarlama stratejinizin kalbine tüm pazarlama silahlarınızı çok daha etkili ve çok daha birleşik bir güç olarak koyarsanız, fethettiğiniz her kalpte bağlılık yaratırsınız. Unutmayın; zihinleri fetheden marka davranış, kalpleri fetheden marka ise bağlılık, tutku, aşk oluşturur.
Aşağıda sıraladığım şartlar dijital pazarlama stratejinizin olmazsa olmaz silahları.

 

*Reklam
*İnternet (Web sitesi, e-posta)
*Dijital PR

Bu pazarlama silahlarını kendi sektöründe veya mesleğinde bir numara olmak isteyen her şirket zaten kullanıyor; fakat kullanma şekilleri önemli ölçüde iyileştirilebilir. Markanız için en az parayla en fazla etki elde edebileceğiniz silahları seçmeniz gerekiyor. Bu silahların her birini ayrı ayrı nasıl maksimize edeceğinizi ve sonra tüm bu silahları birleşik bir güç olarak nasıl bir araya getireceğinizi konuşalım.

Bir Pazarlama Silahı Olarak Reklam

1Dijital dünyanın yarattığı dinamik ortam, pazarlama dünyasına müşteriyle iletişim kurabilme ve aralarındaki bu iletişimi araya çevirme fırsatı sunuyor. Dijital oluşumların dünyada kendine bir yer edindiği günümüzde markaların artık sadece yılın belli dönemlerinde reklam yapma ve sonrası susma gibi bir lüksleri yok. Belli bir bütçeniz varsa reklam en geniş erişime sahiptir ve akılda en fazla farkındalığı yaratır. Tv, gazete, dergi, radyo gibi geleneksel reklam mecralarının aksine, dijital reklamlar tüketicilerin %59‘unu etkiliyor. İnternette çok fazla geri dönüş yaratan reklamlar için işte dört kural:

1. Kural: Dikkat Çekici Olmalı
Reklamınız hakkında en birinci şey reklamınızın dikkat çekip çekmediğidir. En çok geri dönüşü yaratan reklamlar gözü yakalar ve onu tutar. Televizyon reklamlarını düşünün insanların çoğunluğu reklamları zaplamıyorsa bile en azından televizyonunun sesini kısıyor.

2. Kural:Çığlık Atan Bir Başlık Seçin
Başlık bir fayda sağlamalıdır. Ayrıca tüketicilere seslendiğinizi unutmayın. Cümlelerinizi “biz” üzerinde değil “siz” üzerinde kurun. Unutmayın ki müşterileniz diliyle konuşursanız ancak söylemlerinize geri dönüş alırsınız. Aksi takdirde kendi kendinize konuşmaktan öteye gidemezsiniz.

3. Kural:Ana Metnin Kendisini Okutmasını Sağlayın
Ana metni kendizin değil potansiyel müşterilerinizin üzerine kurgulayın. Çoğu markanın yaptığı hata reklamlarını marka üzerine odaklamasıdır. Markanızın özelliklerini ve işlevselliklerini geçin, müşterilerin problemlerine odaklanın.

4.Kural:Harekete geçirin
Reklam çalışmaları kısa vadede sonuçlanmayı hedefler. Müşterilerinizi hemen harekete geçirmek için onlara eylem çağrısından bulunun. Reklamı belli bir zaman aralığını kapsayacak ve insanları tetikleyecek şekilde kurgulayın. Örneğin; “Mart ayına özel sadece 100 adet ile sınırlı” gibi.

Ekonomi zorlaştıkça ve rekabet koşulları ağırlaştıkça yeni müşteriler çekmek ve mevcut müşterilerinizi elde tutarak daha fazla alım yapmalarını sağlamak için markanızın daha fazla yaratıcı ve istikrarlı olması gerekecek.

Bir Pazarlama Silahı Olarak İnternet

2İnternet hedeflediğiniz kitleniz ile daha iyi iletişim kurabilme ve onları müşteriye çevirmenin en iyi yollarını size sunar. Günümüzde artık neredeyse bütün markalar pazarlama stratejilerini interneti entegre etmiş bulunmaktalar. İnternet satışlarınızını artırma ve marka bilinirliliğinizi sağlama açısından mükemmel bir fırsat yaratıyor ya da rakipleriniz onu sizden önce daha iyi kullanmayı öğrenirlerse kabusunuz olabiliyor. Pazarlama stratejinizin kalbindeki interneti aşağıdaki kraterlere uygun bir şekilde kurgulayın.

 

*Müşterileri yakalayın.
*Bir ilişki kurun.
*Etkileşime geçin.
*Trafiği satışa yöneltin.

Bir Pazarlama Silahı Olarak Dijital PR

3Markanız veya ürün ve hizmetleriniz siz internette olmasanız bile sosyal ağlardaki konuşmaların bir parçası haline geliyor. İnsanların günlük yaşamları içerisinde kendi diyaloglarına markanızı dahil etmesi markanız açısından eşsiz bir fırsat. Elbette bu fırsatı pazarlama hedeflerinize uygun bir şekilde kullanabilirseniz. Bir pazarlama silahı olarak dijitap pr, markanızı yönetmeniz ve iyileştirmeniz için internetin tüm araçlarını halkla ilişkiler amaçlı kullanmanızı sağlıyor.