İnsanların kendi aralarında neler konuştuğunu sizler belirleyemezsiniz. Ancak onları sürekli ve düzenli bir biçimde bilgilendirerek ürün veya hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir markanız hakkındaki algıları yönetebilirsiniz. İşte dijital iletişimde bunu gerektirir. Geleneksel pazarlamanın iletişim kurma alışkanlıklarını bir kenara bırakarak sosyal medya sayesinde kendilerine birer dünya yaratan tüketicilerin hayatlarına dahil olabilirsiniz. Ancak o hayatta tutunabilmek için her gün insanların kalbini yeniden kazanmalısınız. İşte dijital pazarlamada bunu gerektirir.

Dijital pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yürütürken çalışmalarınızın her aşamasından yapmanız gereken en önemli şeylerden biri soru sormaktır. İsterseniz üzerinde düşünmeniz gereken birkaç soruyu ben sizinle paylaşayım.

  • 2015 yılı sonunda markamı nerede görmek istiyorum?
  • Potansiyel bir müşteri benden alım yapmazsa kimden alım yapar?
  • Potansiyel müşterilerim niçin benden alım yapmıyor olabilir?
  • En iyi müşterilerimin benden alım yapmalarının başlıca nedeni nedir?

Bu sorular ve bunlara benzer diğer sorular markanızın dijital pazarlama ve iletişim hedeflerinin belirlenmesine ve tüm kanalların aynı hedefe doğru yürümesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yeni müşteri bulmanızı ve mevcut müşterileri elinizde tutmanızı sağlayacaktır.

Dijital pazarlama ve iletişim stratejinizi oluştururken insanların markanızdan duymaktan hoşlanacağı, ilgisini çekecek ve tabii ki insanları da işin içerisine katabileceğiniz bir planınız olmalı. Bu konuda hedef kitlenize ait bir dijital profil çıkarmalısınız. Hangi siteleri ziyaret ettiklerinden, hangi sosyal ağları kullandıklarına, cep telefonundan mı yoksa bilgisayardan mı internete bağlandıklarına kadar pek çok sorunun cevabı, hedef kitlenizin dijital profilini çıkarmanızı ve sağlıklı pazarlama yapmanızı sağlayacak.

Siz de 2015 hedeflerinize ulaşmak için internetten yeni müşteri kazanmak istiyorsanız size özel hazırladığım 2015 Dijital İletişim Planını hemen şimdi ücretsiz indirerek kendi planınızı yapabilirsiniz.